לא עוצרות להפסקת קפה: היום בו משאיות אוטונומיות ישתלטו על עולם שרשרת האספקה

אפשר להסכים כי ההשפעה של משאיות אוטונומיות על עולם שרשרת האספקה והתובלה היבשתית בפרט, תהיה מהגדולות ביותר שעולם זה חווה. נהגים רבים יאבדו את מקום עבודתם, מרכזים לוגיסטיים יהיו חייבים להיות מצוידים במערכות 360 של שליטה ובקרה והליך השילוח יהיה מהיר ויעיל יותר. הליך בלתי נמנע, אך מתי הוא יקרה? נדמה כי תאריך היעד יקבע על פי אילוצים רגולטוריים ולא טכנולוגיים.

באפריל 2016 ממשלת הולנד השיקה את קמפיין- European Truck Platooning Challenge בו 18 משאיות אוטונומיות הגיעו לנמל רוטרדם במטרה להעלות מודעות לאפקט הסביבתי של משאיות אוטונומיות. לעומת משאית דיזל עם נהג, משאית אוטונומית חשמלית תוזיל בכ-60% את עלויות התובלה. באוקטובר 2018 הממשל האדמיניסטרטיבי של טראמפ כבר סלל את הדרך למשאיות אוטונומיות דרך הסרת פיקוח במקומות מסוימים ובמאי 2019 ולראשונה בעולם, משאית חשמלית אוטונומית במשקל של 26 טון קיבלה היתר להעביר משלוחים דרך כבישים ציבוריים בשבדיה.

מדוע מדובר בבשורה של ממש בעולם שרשרת האספקה וחברות השילוח? כי בשנים האחרונות יש קושי הולך וגובר במציאת נהגים, הרגולציה סביב נושא הזיהום מתהדקת וזמני האספקה צריכים להתקצר בצורה משמעותית. אתגרים לא פשוטים שהמשאיות האוטונומיות נותנות להם פתרון יעיל במיוחד. אך ברור שאם עד היום (ועדיין בעתיד הקרוב) השירותים של חברות השילוח נשענו על המערך הלוגיסטי ויכולות הנהגים, כאן איכות השירות תקבע ע"פ היכולות הטכנולוגיות של המערכות שמפעילות אותה. ניקח לדוגמא את המערכות של חברת מובילאיי- Mobileye שכבר היום, במשאיות עם נהגים, המערכות מקטינות את הסיכוי לתאונה ב-39%! עכשיו, אם זמן תגובה של נהג עירני עומד על 1.4-1.8 שניות, משאיות אוטונומיות מגיבות תוך 0.1 שניות לכל מה שקורה בדרך. כלומר, הסיכוי לתאונה עוד יפחת בצורה משמעותית. כיוון שמספר בלימות הפתע יצטמצם, כמו גם הבלאי של הבלמים והגלגלים יופחת דרמטית. המערכות מתממשקות עם מערכות של ערים חכמות ועם מערכות לניהול ציי רכבים, כך שגם היכולת לתכנן, להגיב בזמן אמת ולמצוא נתיבים פנויים תשודרג. אז מתי יגיע היום בו משאיות אוטונומיות ישתלטו על עולם שרשרת האספקה? ההשערות מדברות על מעבר לשימוש בתפוצה רחבה בפתרון זה בין השנים 2025-2030. המשאיות יהיו מוכנות, ואתם?

רוצים להיות תמיד ב-control על התפתחויות חדשות בעולם שרשרת האספקה? הירשמו לניוזלטר ואנחנו כבר נדאג לעדכן אתכם!

זה הזמן להיות ב-Control

הרשמה למושב ״אוטומציה בשרשרת האספקה״

עלות השתתפות 175₪ כולל מע״מ - הנחה בלעדית למוזמני Fritz

איך תרצה לשלם