לא רק מטבעות: השימוש בבלוקצ'יין מניע את שרשרת האספקה לשיא המהפכה!

שרשרת האספקה מורכבת מאינספור סגמנטים. כל חוליה בשרשרת צריכה לתפקד באופן מיטבי בזכות עצמה, אבל גם להתממשק עם החוליות האחרות. כשזה לא קורה, השרשרת מקרטעת ונתקעת. טכנולוגיית בלוקצ'יין, המזוהה בעיקר עם שמירה והעברת כסף, היא זאת שיכולה לחבר באופן מאובטח, בטוח ומתקדם את כל החוליות בשרשרת האספקה. היתרון המרכזי של טכנולוגיית בלוקצ'יין זה היכולת לעקוב, לנטר ולתעד הליכים שמתרחשים במקומות שונים ודרך מערכות שונות. מאחר והמידע מבוזר ולא מאוחסן בשרת אחד, כל פעילות נרשמת ומתעדכנת בזמן אמת אצל כל מי שיש לו גישה למיד. אז כיצד ניתן לשלב בלוקצ'יין בשרשרת האספקה?

תשלום מאובטח ואוטומטי לספקים – הסחורה הגיעה? הספק עמד ביעד? ברגע שהמערכת זיהתה כי הפעולה הושלמה והגיע זמן התשלום, היא מעבירה אוטומטית את התשלום לספק. בעולם של סחר גלובאלי בלוקצ'יין מאפשר "לדלג" מעל הצורך לעשות העברות תשלום דרך בנקים בכל רחבי העולם – הליך בירוקרטי מסורבל ויקר. אגב, ישנם היום ספקים ברחבי העולם אשר מקבלים את שכרם בביטקוין – אך בניגוד לביטקוין, בלוקצ'יין מאפשר להעביר תשלום בכל מטבע שתחפצו להשתמש בו – דולר, יורו, שקל וכו'

ניהול מלאי והזמנות של תרופות ומזון – סחורה היא תמיד דבר יקר, אך כאשר מדובר בתרופות ומזון, לזמן ותנאי האחסון תפקיד מפתח. הצבת סנסורים על מכולות/ארגזי האחסון שלהם יכול לספק לנו מידע על טמפרטורה, לחות, תזוזות ותנאים סביבתיים שונים. חיבור אותם סנסורים למערכות בטכנולוגיית בלוקצ'יין מאפשר מעקב בזמן אמת תוך שמירה על רמת סודיות גבוהה. תנאי האחסנה הופרו? המערכת תודיע על כך במיידית לכל הצדדים – כיוון שמדובר במערכת מבוזרת, הספק לא יוכל "להעלים את המידע" מפני הצד השני. עד כמה זה יעיל עבור החברות בפועל? רשתות שיווק מזון בארה"ב כבר החלו להשתמש בטכנולוגיה כדי לנטר מידע מקצה לקצה – מאיזה אזור בעולם, מתי ובאיזו דרך נשלחת להם הסחורה..
עד היום, אם חברה לייצור מזון תינוקות גילתה מוצר פגום, ונדרשה לעשות recall למוצר, , הייתה צריכה לפנות לכל מי שסיפקה לו מוצרים בשוטף, ללא ידיעה מי מחזיק את המוצר הפגום.. בזכות בלוקצ'יין ויכולת ניטור ומעקב המידע של הטכנולוגיה, החברה היום יכולה לדעת באיזו משאית המוצר הובל, , לאילו חנויות הוא סופק ואפילו על איזה מדפים הוא נמצא! מה שמצמצם את הליך ה-recall בצורה משמעותית! אם המוצר סופק לרשת כמו שופרסל, אין צורך להגיע לכל סניפי הרשת – אלא רק לסניפים הספציפיים של הרשת אשר קיבלו את המוצר הפגום.

שטרי מטען – כן, אותו שטר מטען שקיים כבר מאות שנים יוחלף ב"מסמך" דיגיטלי מוצפן שמשמש כעדות מוסכמת להקניית בעלות על הסחורה. אותו שטר מוצפן בין מערכות הספק, הלקוח, רשויות החוק והבנקים ולכולם יש נגישות ושקיפות אליו בכל רגע נתון. בלוקצ'יין מאפשר לדעת במדויק מתי הסחורה תגיע, לוודא שהסחורה שמגיעה היא באמת הסחורה שהוזמנה ושמי שצריך לאסוף אותה הוא באמת זה שאוסף אותה. בניגוד לשטר מטען שניתן לגנוב או לזייף, בלוקצ'יין מסייע לנו לדעת מהי תכולת המטען מבלי לפתוח אותו ולהסיר כל צל ספק מי הוא הבעלים החוקיים של אותו מטען. התהליך שקוף לכל המעורבים בו בכל רגע נתון – החלק מהספק, הלקוח והערב לעסקה ועד לרשויות החוק כמו רשות המס והנמלים וכלה בבנקים.

אז איך אפשר להתחיל מחר בבוקר להשתמש בבלוקצ'יין?
החדשות הטובות הן שלא מדובר בהליך הטמעה מורכב והוא יכול לקחת אפילו פחות מחצי יום עבודה! רכיב הבלוקצ'יין למעשה "יושב" על המערכות הקיימות בחברה והליך האינטגרציה מותאם לצרכי החברה. ישנן חברות ומערכות בלוקצ'יין מסוגים שונים וכמובן שלכל חברה מוטמע סוג הצפנה שונה כדי לשמור על אבטחת מידע מקסימלית. ברגע שטכנולוגיית בלוקצ'יין תוטמע במרבית החברות, סחר גלובאלי באמת יגיע לשיא המהפכה, אבל כמו בכל מהפכה, כדאי להיות מהמובילים ולא לחכות לרגע האחרון.

רוצים להיות תמיד ב-control על התפתחויות חדשות בעולם שרשרת האספקה? הירשמו לניוזלטר ואנחנו כבר נדאג לעדכן אתכם!

זה הזמן להיות ב-Control

הרשמה למושב ״אוטומציה בשרשרת האספקה״

עלות השתתפות 175₪ כולל מע״מ - הנחה בלעדית למוזמני Fritz

איך תרצה לשלם