מוכנים למהפכה האווירית השנייה? שימוש ברחפנים בעולם שרשרת האספקה

משלוח פיצה עד הבית באמצעות רחפן? אין בעיה! הניסוי של תאגיד 'דומינוס פיצה' משנת 2016 עשה המון רעש ברשת והיום, פחות מ-4 שנים לאחר מכן, הניסוי החד-פעמי כבר הפך לפיילוט

ואם היינו מסירים לרגע את חסמי הרגולציה, סביר להניח שבתוך 5-10 שנים כבר היינו שוכחים

איך משלוחים עבדו טרם עידן הרחפנים. אגב, בכיר בדומינוס פיצה אמר בסדרת דוקו'-אוכל של נטפליקס כי דומינוס היא לא חברת אוכל אלא חברת טכנולוגית (בין הראשונות שהכניסו את ה-tracker של המשלוחים לשימוש רחב).

אחד הדברים הכי מעניינים במהפכת הרחפנים היא הכיוון ההפוך שהיא עברה. אם במרבית המקרים, טכנולוגיות מתחילות את דרכן בעולמות הצבא והביטחון, עוברות לתעשייה ומשם לשימוש רחב בשוק הפרטי – רחפנים היו בשימוש נפוץ בקרב אנשים פרטיים (משחק, צילום) ורק בשנים האחרונות תעשיות צבאיות וטכנולוגיות הבינו את הפוטנציאל העצום שיש בהם. החל מריגול ותקיפה, ניטור ונטיעה בשטחים חקלאיים, העברת מנות דם וציוד רפואי לאזורים מרוחקים וכמובן שגם הפצה ושילוח בעולם שרשרת האספקה. ע"פ הערכות של האיגוד הבינלאומי למערכות תחבורה לא-מאוישות, רחפנים עתידים להניב עד שנת 2025 ערך כולל של למעלה מ-80 מיליארד דולר לכלכלה העולמית.

בחלק מהתעשיות, רחפנים נקראים כלי המראה ונחיתה אנכיים. כלומר, כלי שיכול לנוע בקלות במקומות צפופים וסבוכים – למשל מרלו"ג או אזורים עירוניים בבנייה רוויה. כלומר, פתרון מושלם בעולם שרשרת האספקה – אך ע"פ בכירים באמזון, רק עוד כ-10 רחפנים יוכלו לטפל באופן אוטומטי לגמרי בהזמנות (משלב הקליטה ועד המסירה) כיוון שעדיין קיימות מגבלות טכנולוגיות; אבטחה והצפנת מידע ושליטה ממרחק רב. כבר בשנת 2017 חברת מוביליקום (Mobilicom) שיתפה פעולה עם יצרנית כלי הטיס הלא מאוישים Aero Sentinel, ובעזרת רשת התקשורת הניידת והמאובטחת של מוביליקום התאפשר לבצע שליחות על הרחפן בטווח שידור של למעלה מ-5 ק"מ מבלי לאבד נתונים.

רוצים להיות תמיד ב-control על התפתחויות חדשות בעולם שרשרת האספקה? הירשמו לניוזלטר ואנחנו כבר נדאג לעדכן אתכם!

זה הזמן להיות ב-Control

הרשמה למושב ״אוטומציה בשרשרת האספקה״

עלות השתתפות 175₪ כולל מע״מ - הנחה בלעדית למוזמני Fritz

איך תרצה לשלם